Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Všetko, čo potrebujete vedieť o spánkových cykloch pre lepšie zdravie

reklama:
spánok
Všetko, čo potrebujete vedieť o spánkových cykloch pre lepšie zdravie Foto: www.freepik.com

Význam kvalitného spánku je nespochybniteľný, a to nielen pre našu energiu a výkonnosť, ale aj pre celkové zdravie nášho tela a mysle. Zistite, ako vám spánkový cyklus a spánková kalkulačka môžu pomôcť optimalizovať váš spánok pre maximálnu regeneráciu.

Spánok ako veda

Každý z nás potrebuje dostatočný a kvalitný spánok nielen pre dennú energiu a efektívnosť, ale je nevyhnutný aj pre správne fungovanie našej mysle a tela. Dlhodobé problémy so spánkom môžu viesť k oslabeniu imunitného systému.

Možno namietate, že vaša prirodzená biologická hodina alebo náročný denný program vám nedovoľujú pravidelne spať počas tradičných 8 hodín. Výskumy však ukazujú, že na kvalite spánku záleží viac ako na jeho dĺžke. Dôležité je dokončenie celého spánkového cyklu, ktorý trvá približne 90 minút a skladá sa z piatich postupných fáz.

Ako funguje spánkový cyklus

V prvej fáze sa naše telo pripravuje na spánok, v druhej a tretej sa spánok postupne prehlbuje a vo štvrtej dosahuje najväčšiu hĺbku. V piatej fáze sa naše telo znova pripravuje na prebudenie, často aj so snami.

spánková kalkulačka
Všetko, čo potrebujete vedieť o spánkových cykloch pre lepšie zdravieFoto: brightside.me

Cieľ spánkovej kalkulačky

Pomáha určiť ideálny čas na spanie v závislosti od času, kedy potrebujete ráno vstať. Tým zabezpečíte, že sa nezobudíte uprostred hlbokého spánku, čo by vás nechalo unavených a bez energie.

Pre ideálnu regeneráciu by ste mali absolvovať aspoň päť alebo lepšie šesť spánkových cyklov, čo zodpovedá 7,5 až 9 hodinám spánku. Zásadné je, že každé prebudenie by malo prísť po dokončení cyklu, čo zabezpečí váš optimálny pocit odpočinku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. apríla 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.