Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tichý reflux: Skrytá hrozba a ako ho rozpoznať

reklama:
Tichý reflux: Skrytá hrozba a ako ho rozpoznať
Tichý reflux: Skrytá hrozba a ako ho rozpoznať Foto: www.freepik.com

Reflux nemusí byť len o pálení záhy a ťažkostiach pri prehĺtaní. Existuje jeho tichá forma, ktorá môže nenápadne poškodzovať vaše zdravie bez viditeľných príznakov. Ako spoznať a čeliť tomuto skrytému nepriateľovi?

Mnohí z nás poznajú reflux a jeho príznaky. Čo však menej ľudí vie, je to, že existujú aj menej zjavné formy refluxu, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, hoci sú na prvý pohľad nenápadné. Predstavujeme vám podrobnejšie informácie o týchto formách.

Tichý alebo nemý reflux je typ, pri ktorom chýbajú niektoré z klasických príznakov. Napriek tomu môže spôsobiť vážne poškodenie a pacienti často vyhľadajú lekársku pomoc až s pokročilými symptómami, čo značne komplikuje liečbu.

Čo je reflux?

Reflux predstavuje stav, keď nedostatočne fungujú zvierače na spodku pažeráka a na prepážke, čo umožňuje obsahu žalúdka vracať sa späť do pažeráka. To môže viesť k poškodeniu jeho sliznice v dôsledku pôsobenia žalúdočných kyselín a tráviaceho enzýmu pepsínu. Ak je postihnutý aj horný pažerákový zvierač, môže sa obsah dostať až do úst alebo dýchacích ciest, čím sa vytvára priestor pre rozvoj mimojícnovej refluxnej choroby.

Príznaky

Klasický reflux sa prejavuje pálením záhy, návratom žalúdočného obsahu, ťažkosťami s prehĺtaním, pocitom cudzieho telesa v krku či bolesťami v hrudníku. Pri tichom refluxe môžu byť tieto príznaky menej výrazné alebo úplne chýbať. Časté sú chronické bolesti hrdla, nočný kašeľ, pocit zahlienenia alebo pálenie jazyka.

Liečba

Neváhajte vyhľadať lekársku pomoc, ak sa u vás objavia vyššie uvedené symptómy. Správna diagnóza a liečba môžu priniesť rýchlu úľavu. V niektorých prípadoch je však liečba dlhodobá a zahŕňa aj životný štýl a diétne opatrenia.

Domáca liečba

Medzi odporúčania patrí nefajčiť, obmedziť alkohol, zeleninovú stravu, redukcia hmotnosti, obmedzenie cukru a potravín, ktoré môžu reflux zhoršovať. Je dôležité tiež stravovať sa niekoľko hodín pred spánkom a zvážiť zmenu polohy pri spánku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.