Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte príznaky rakoviny žalúdka? Bolesť brucha to nie je!

reklama:
Poznáte príznaky rakoviny žalúdka? Bolesť brucha to nie je!
Poznáte príznaky rakoviny žalúdka? Bolesť brucha to nie je! Foto: www.freepik.com

Rakovina žalúdka je zákerná rovnako ako iné typy rakoviny. V počiatočnom štádiu je takmer bez príznakov. Nie je najčastejším typom rakoviny, ale plne rozvinutá býva jednou z najbolestivejších.

Častejšie trápi muža a riziko jej vzniku stúpa s vekom. Ako ju spoznáte? Občasné bolenie brucha stretne každého, ale našťastie len zriedka sa jedná o príznak rakoviny. Prečítajte si šesť vecí, ktoré by vás mali donútiť vyhľadať lekára.

Krv v stolici alebo vo zvratkoch

Aj krv v stolici alebo zvratkoch nemusí byť vždy príznakom rakoviny, častejšie ide o Crohnovu chorobu alebo kolitídu. V každom prípade ale určite vyhľadajte lekára.

Ak je problém v žalúdku, bude krv gaštanovej farby, prípadne dočierna. Pokiaľ je jasne červená, je jasné, že neprešla zažívacím traktom, problém bude niekde na konci vašich čriev či konečníka.

Skorý pocit sýtosti

Tak sa označuje stav, kedy si k jedlu sadáte hladní, ale po pár sústoch už nemôžete. Jednoducho ste sýti skôr, než by ste toho dostatok zjedli. Zvlášť pokiaľ táto zmena prišla náhle, je to varovný signál, že by ste mali vyhľadať lekára.

Bolesť vo vnútri tela

Niekedy môže bolesť brucha znamenať aj rakovinu. Zbystrite najmä, pokiaľ ide o bolesť vo vnútri tela v bedrovej oblasti chrbta a okolo žalúdka. Charakteristickým rysom je, že bolesť trvá a neprestáva. Nie je to tak, že jeden deň vás to bolí, a druhý nie.

Pokles váhy

Pokiaľ chudnete aj bez toho, že by ste držali diétu alebo veľa športovali, je na vine vždy zdravotný problém. Môžu to byť problémy so štítnou žľazou, Crohnova choroba, diabetes alebo Addisonova choroba, ale môže ísť aj o príznak rakoviny. Vážte sa pravidelne a meranie si zapisujte. Pokiaľ zistíte, že naozaj znateľne chudnete bez toho, že by ste sa o to nejako snažili, poraďte sa s lekárom.

Pálenie záhy

Pocit pálenia za hrudnou kosťou pozná asi občas každý. Môže byť spôsobený príliš korenenými jedlami alebo poruchou trávenia. Pokiaľ trvá niekoľko dní a nič nezaberá, spozornite a začnite to riešiť s odborníkmi. V kombinácii s ostatnými príznakmi by mohlo ísť aj o rakovinu žalúdka.

Zápcha, hnačka a nadúvanie

Tieto poruchy trávenia stretávajú pravidelne každého a nemusí ísť o symptóm nejakej choroby. Avšak, ak sa objavujú častejšie a bez príčiny, nepodceňujte to a poraďte sa s lekárom.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.