Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte najlepší liek proti stresu?

reklama:
Poznáte najlepší liek proti stresu?
Poznáte najlepší liek proti stresu? Foto: www.freepik.com

„Každý úspešný človek sa v tej či onej miere naučil vysporiadať so stresom“, hovorí lekár Beth Israel Hospital v New Yorku, doktor Woodson Merrell. „Zbesilé životné tempo vedie k srdcovým ochoreniam a čím viac je stresu, tým vyššie je riziko“, dodáva.

Časopis Forbes priniesol prehľad tých najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť nepríjemným následkom vysoko aktívneho života a znížiť stres.

Za najúčinnejšiu metódu pokladajú odborníci akupresúru, pri ktorej sú určité aktívne zóny na ľudskom tele stimulované fyzickým pôsobením – rôznym stupňom tlaku.

Je to procedúra určená na relaxáciu a rýchlu obnovu životných síl. Zvlášť vhodná je pre tých, ktorí trpia nespavosťou. Ako doplňujúci druh liečebného pôsobenia je k akupresúre odporúčaná meditácia.

Ďalší z prostriedkov je úplne neoriginálny, zato však preverený a účinný. Je to cvičenie. „Cvičenie na človeka pôsobí pozitívne, pretože stimuluje rast svalovej hmoty a napomáha aktívnejšiemu krvnému obehu“, píše Forbes. Cvičenie na trenažéri navyše pomáha zhodiť nadváhu. Príliv energie, ktorý človek po cvičení pociťuje, je vysvetľovaný aktívnym vyplavovaním endorfínu, ktorému sa hovorí hormón šťastia.

Oveľa ľahším spôsobom zníženia stresu je obstaranie nejakého koníčka. Odborníci odporúčajú hobby vyžadujúce styk s ďalšími ľuďmi. Tak je totiž oveľa jednoduchšie zbaviť sa prejavov únavy. Ktoré hobby je najvhodnejšie? pýta sa Forbes. Odpoveď znie: prečo sa nestáť dobrovoľníkom v nejakej charitatívnej alebo verejnoprospešnej organizácii? Pomoc iným pomáha odvádzať pozornosť od vlastných problémov a stresu.

V stresovej situácii môže pomôcť obyčajný pohár vody. Lekári vyhlasujú, že voda má na psychiku priaznivý vplyv. Dehydratácia vyvoláva únavu a v dôsledku riziko nervového vyčerpania.

Podceňovať nemusíme ani tradičnú masáž. S aromatickými sviečkami, v náležitej atmosfére je masáž nielen výborným prostriedkom na uvoľnenie napätého svalstva, ale aj skvelým psychickým stimulantom, napomáhajúcim relaxácii a pevnému spánku.

Uvoľňuje tiež meditácie. Čistí myseľ, chod myšlienok uvádza do normálneho stavu a vo veľkej miere celkovo upokojuje. Pätnásťminútová meditácia zaistí pokojný a pevný spánok po celú noc. Už iba dve minúty venované meditácii ráno pred odchodom do práce dajú užitočné ovocie. Zbavíte sa zbytočných a stres vyvolávajúcich myšlienok.

Zbaviť sa skľúčenosti a pocitov vyčerpania pomôže aj diéta. Človek v strese veľmi často bezhlavo hltá jedlo, pričom obvykle nie príliš kvalitné. Odporúča sa jesť výživné potraviny, bohaté na vitamíny. Nehladovať. Maximálna pauza medzi jedlami by mala byť 5 hodín. Zasýtiť sa človek môže jogurtom alebo hrsťou orechov, čo nie je nijako na škodu veci.

Úplne tradičným spôsobom – sexu a spánku – prideľuje Forbes posledné miesto. Sex je pokladaný za spásu bezmála všetkých psychických problémov a stres v tom nie je výnimkou. Lekári uisťujú, že to skutočne nie je prehnané tvrdenie; sex je veľmi účinný spôsob zníženia napätia. A ak nie vždy je táto cesta z rôznych dôvodov pre všetkých tou najvhodnejšou, potom spánok je vždy úplne v našej moci.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.