Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Použitím šedej farby možno v interiéri navodiť atmosféru vycibrenosti a elegancie

reklama:
Použitím šedej farby možno v interiéri navodiť atmosféru vycibrenosti a elegancie
Použitím šedej farby možno v interiéri navodiť atmosféru vycibrenosti a elegancie Foto: www.freepik.com

Mnohí ľudia zastávajú názor, že šedá farba v interiéri pôsobí «smutne» a nevýrazne. Nie je tomu tak celkom. Použitím šedej farby totiž možno v interiéri navodiť atmosféru vycibrenosti a elegancie. V niektorých prípadoch môže byť výsledok takejto kombinácie dokonca aj veľmi zaujímavý.

A v čom spočíva kúzlo šedej farby?

Šedá farba totiž dokáže naplniť interiér atmosférou pokoja a stability. Pobývanie v interiéri, kde sa táto farba vyskytuje, predstavuje účinnú antistresovú terapiu pre tých, ktorí žijú v dnešnom uponáhľanom svete. Tento vplyv šedej farby na psychiku sa ešte posilňuje, pokiaľ je použitá v spojení s bielou či s inými neutrálnymi farbami.

Okrem toho môže dominujúca šedá farba predstavovať veľmi pekné pozadie na použitie nejakej výraznejšej farby, napríklad červenej. V takom prípade je nesmierne dôležité vybrať správny odtieň šedej farby tak, aby v danom interiéri bol ostatným farbám ponechaný «dostatok priestoru». Použitie šedej farby môže «pritlmiť» trochu neprirodzený charakter niektorej z použitých farieb. Do vybranej žiarivejšej farby je možné primiešať trochu šedej. Výrazná farba tak bude pokojnejšia a bude navodzovať pocit pohody a harmónie, čo je práve pre interiér obydlia nesmierne dôležité.

Pokiaľ budete vychádzať z klasickej šedej farby, ktorú budete považovať za základ, potom budete disponovať celým radom variantov pre vytvorenie ľahkého a elegantného dizajnu pre interiér.

Šedá farba je tradične vnímaná ako farba „industriálna“. Pripomína totiž napr. kov alebo betónové konštrukcie. Miestnosť s dizajnom koncipovaným v tónoch šedej sa preto nezaobíde bez vhodných dekoratívnych prvkov. Dajme tomu, že sa akýmsi «centrom» obydlia stane šedý diván umiestnený v obývacej izbe, na ktorom ležia vankúše v rôznych farbách a môžu mať aj rôzne vzory: kvetinový, pruhovaný, kockovaný a pod. Na podlahe môže ležať koberec v prírodnej teplej farbe s dlhým vlasom. Používanie textilných prvkov je významné najmä pri spálňach a pri detských izbách. K najvýznamnejším z nich patria mäkké plédy a posteľná bielizeň v jemných farbách. Do kúpeľne, kde sa vyskytujú prvky v šedej farbe, sa ako farebný doplnok veľmi dobre hodí napr. uteráky vo výraznejších farbách. Pre prvky predstavujúce farebné akcenty všeobecne v interiéroch so šedými odtieňmi sa hodí napr. výrazná farba ruží, ľalií, alebo orchideí. K takému interiéru sa potom dobre hodí osvetlenie «mäkkej» farby, vďaka ktorému dostanú jednotlivé prvky interiéru zaujímavý lesk a začnú «hrať» novými farebnými odtieňmi. A toto osvetlenie môže mať najrôznejšiu podobu: môžu to byť bodové svietidlá, «bohaté» kované lustre vyznačujúce sa značným počtom dekoratívnych krištáľových prvkov a ďalšie.

Šedá farba môže interiér vášho domova premeniť na útulný a teplý „mikrosvet“ a môže mu dodať aj akýsi „švih“, či už v podobe „klasického“ lesklého vzhľadu alebo avantgardného štýlu „high-tech“.

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.