Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Masáž chodidiel – 4 dôvody prečo ju zaradiť do svojho večerného rituálu

reklama:
Masáž chodidiel - 4 dôvody prečo ju zaradiť do svojho večerného rituálu
Masáž chodidiel - 4 dôvody prečo ju zaradiť do svojho večerného rituálu Foto: www.gettyimages.com

Iste mi dáte za pravdu, že na zozname procedúr poskytujúcich človeku nesporné potešenie, je masáž chodidiel na jednom z popredných miest. Málokedy si ju doprajeme, snáď s výnimkou pedikúry, pokiaľ je však masáž zahrnutá v cene služby. Potom tiež existujú šťastlivci, ktorým sa dostalo výsady žiť s naozaj ošetrujúcim partnerom. Ale nech už je to ako chce, masáž chodidiel je ľudskému zdraviu veľmi prospešná, čo je vedecky dokázaná skutočnosť.

Stres a úzkosť.

Čím masáž chodidiel zdraviu prospieva? O jej zdravotných prínosoch vypovedá veľké množstvo odborných štúdií. Pozrime sa na konkrétnymi údajmi potvrdené výsledky: Jedným z najčastejšie spomínaných prospešných účinkov masáže chodidiel je zníženie stresu a úzkosti. Bolo dokázané, že nielen znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu zhruba o 31 percent, ale zároveň tiež zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu. Iná štúdia zistila, že úroveň úzkosti skúmaných osôb klesla po tom, čo si trikrát týždenne počas štyroch týždňov vykonávali automasáž chodidiel.

Kvalita spánku.

Preukázané bolo aj to, že masáž chodidiel pred spaním posilňuje spánok. Pokiaľ ju spojíte s kúpeľom nôh, budete spať ešte lepšie. Ak teda máte možnosť obe tieto procedúry si večer vykonávať, využite ju a ráno sa budete cítiť dokonale vyspalí a odpočinutí. Podľa inej štúdie stačila na zlepšenie celkovej kvality spánku dokonca len jedna desaťminútová masáž chodidiel týždenne.

Bolesť.

Ako ukázalo niekoľko výskumných štúdií, pravidelná masáž chodidiel rovnako ako masáž zápästia pomáha ľuďom trpiacim chronickou bolesťou alebo ochorením. K účastníkom tejto štúdie patrili pacienti po operáciách a pacienti podstupujúci intenzívnu terapiu. Predpokladá sa, že úľava od bolesti je spojená s vyplavovaním endorfínu, ku ktorému dochádza po masáži chodidiel.

Rovnováha.

Ľuďom praktizujúcim jogu je často na posilnenie celkovej stability odporúčané posilňovať svalový korzet tela. Podľa jednej zo štúdií pomáha zlepšiť rovnováhu aj masáž chodidiel. Účastníci špecializovanej štúdie si vykonávali tridsaťminútovú masáž chodidiel trikrát týždenne – a jednoznačne zaznamenali zlepšenie svojej stability.

Program „antistres“.

Súčasne treba povedať, že masáž chodidiel je pokladaná za metódu doplnkovú, to znamená, že na dosiahnutie čo najlepšieho účinku by mala byť vykonávaná v spojení s ďalšími metódami. Pokiaľ teda chcete dosiahnuť zníženie celkového stresu, masáž chodidiel môže byť súčasťou vášho antistresového programu, nie však metódou jedinou.

Najlepšie techniky pre domácu masáž nôh.

Podľa Jin Soon Choi, manikérky a tvorkyne lakov JinSoon a JinSoon Natural Hand+

Foot Massage, je veľmi ľahké dopriať domácu verziu masáže sami sebe alebo svojmu partnerovi, pričom výsledok je okamžitý. „Výsledok pocítite naozaj okamžite,“ hovorí Jin Soon Choi. „Keď robím túto masáž ženám, pozorujem ich uvoľnenie doslova od prvej sekundy.“

Na začiatku si pohlaďte chodidlá teplými, suchými rukami. Potom si oboma rukami začnite trieť a uvoľňovať chodidlá, kým nenájdete ten optimálny tlak, ktorý vám bude príjemný. Jin Soon Choi radí neprehnať to s tlakom pri prstoch, pretože ak nemáte žiadne masérske skúsenosti, mohli by ste ich poškodiť.

Keď sa chodidlá aj ruky prehrejú, môžete naniesť olej. Skúste zmiešať sladký mandľový olej s niekoľkými kvapkami mätového esenciálneho oleja, aby ste dostali energizujúcu zmes. Alebo použite levanduľový éterický olej určený na večernú masáž. Najskôr rozotrite v dlaniach len malé množstvo oleja a podľa potreby potom pridajte ďalšie. Položte palce na vnútornú časť päty. S vyvinutím dosť silného tlaku budete postupovať smerom k prednej časti chodidla až k mäkkej časti pod prstami. Podľa svojho priania môžete niekoľkokrát zopakovať. Klenbu chodidla premiešajte kruhovými pohybmi, potom prejdite ku koži medzi prstami a naozaj veľmi jemne ju masírujte. Potom premasírujte pätu, priehlavok aj členok zvieravými pohybmi dlane, ako keď vytláčate šťavu z pomaranča. Masáž ukončite, akonáhle sa olej dostatočne vstrebe.

Ak by ste chceli niečo zvláštne, môžete pridať prvky reflexológie a stláčania aktívnych bodov na nohách, aby ste si zdvihli náladu alebo obnovili svoje sily. Shel Pinková je autorkou mnohých kníh, venovaných starostlivosti o ľudské telo, medzi iným bestselleru Slow Beauty. V roku 2004 založila SpaRitual, inšpirovaný čistou krásou, kúpeľnou kultúrou a umením starostlivosti o seba. Shel na základe svojich skúseností odporúča venovať pozornosť dvom aktívnym bodom. Jeden z nich je uprostred päty a pomáha bojovať proti úzkosti. Stačí stlačiť stred päty a krúživým pohybom tento bod aj oblasť okolo neho masírovať. Na dosiahnutie hlbokej relaxácie môžete tiež palcami rúk masírovať mäkké časti chodidla pod prstami.

Masážne strojčeky.

Ktoré masážne strojčeky sú skutočne účinné? Masážne strojčeky na chodidlá sa tiež môžu stať súčasťou vašej pravidelnej starostlivosti. Uvádzam dva hlavné typy strojčekov, ktorých účinnosť bola potvrdená aj výskumom:

Valčeky na chodidlá. Sú podobné celotelovým masážnym strojčekom, ktoré sa často používajú na masáž pri cvičení alebo fyzioterapii. Mnoho štúdií preukázalo, že použitie valčekov priaznivo pôsobí na svaly – a tých je v nohách celkom veľa. Rôzne valčeky poskytujú zhruba rovnaké výsledky – zlepšenie krvného obehu, posilnenie blanitých svalových puzdier, lymfatickú drenáž. Väčšina valčekov má rebrovaný povrch, takže stačí položiť valček na podlahu, pritlačiť ho chodidlom tak silno, ako vám to vyhovuje a jazdiť ním dopredu a dozadu po podlahe. Malé loptičky. Sú najrôznejšieho typu, od obyčajných tenisových loptičiek až po drevené alebo jogové masážne loptičky. Jedna z odborných štúdií ukázala, že použitie bežnej tenisovej loptičky skvele uvoľňuje svaly aj ich blanité obaly – fascie. Navyše zaistí celkové telesné uvoľnenie.

Alexandra Engler

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.