Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lepší ako beh je Nordic Walking. Posilní celé telo bez zaťaženia kĺbov!

reklama:
Lepší ako beh je Nordic Walking
Lepší ako beh je Nordic Walking. Posilní celé telo bez zaťaženia kĺbov! Foto: www.freepik.com

Beh vás až tak veľmi neláka, ale obyčajná chôdza vám nestačí? Skúste nordic walking, ktorý získava stále viac priaznivcov po celom svete. A nie je divu, chôdza s paličkami je nielen efektívnym cvičením, ale tiež prináša množstvo zdravotných výhod.

Nie je veľa pohybových aktivít, ktoré by svedčili nášmu telu viac ako chôdza s palicami. Nordic Walking je komplexný, nenáročný a zároveň dosť jednoduchý na to, aby ste si ju zamilovali aj vy. Je vhodný pre športovcov, netrénovaných jedincov aj pre ľudí s nadváhou. Okrem dolných končatín totiž zapojíte aj hornú polovicu tela, spálite kalórie, posilníte svaly a zároveň uľavíte kĺbom. Stačí vám len pohodlné topánky, správne palice a vedieť, ako ich použiť.

Prečo si vybrať práve Nordic Walking?

Nordic Walking je prínosnejší pre naše zdravie v porovnaní s rýchlou chôdzou bez paličiek. Zapojením hornej časti tela účinne trénujete celé telo. Posilníte svaly nôh, svaly hornej časti tela a zlepšíte svoju silu a vytrvalosť. Zároveň sa vyhnete zaťažovaniu kĺbov, preto je Nordic Walking odporúčaný najmä starším ľuďom. Podľa vedeckej štúdie je to dokonca skvelé cvičenie na posilnenie srdca a ciev, pretože zvyšuje srdcový tep, znižuje krvný tlak a zlepšuje celkovú funkciu kardiovaskulárneho systému. Pozitívny vplyv má aj na naše duševné zdravie, počas svižnej prechádzky znížite hladinu stresu a zlepšíte nielen náladu, ale aj spánok. Ďalšou výhodou je, že spálite viac kalórií a udržíte si zdravú váhu.

Ako správne nastaviť paličky na Nordic Walking

Existujú dve možnosti, ako správne určiť výšku palíc. Prvou metódou je vynásobenie výšky tela koeficientom 0,66 a druhou možnosťou je postaviť sa rovno a nastaviť rukoväť k úrovni pupku.

Správna technika Nordic Walking

Technika severskej chôdze nie je zložitá, má však svoje špecifiká. Najprv je nutné nastaviť si správne výšku palíc, aby ich výška spolu s dĺžkou kroku boli v súčinnosti so správnym pohybom rúk. Správne prevedenie síce vychádza z bežeckého lyžovania, ale na rozdiel od bežeckého lyžovania nie sú paže natiahnuté pred telom, ale pokrčené v lakti, kroky sú kratšie a prispôsobené rýchlosti chôdze. Striedavo pohybujte dopredu zároveň ľavou nohou s pravou rukou, a pravou nohou s ľavou rukou. Kroky by mali byť dynamické. Jednu ruku vždy takmer úplne natiahnite pred seba, špičku palice zabodnite v miernom uhle mimo budúcej „dráhy“ vašej nohy. V tomto prípade je to rovnaké, ako by ste išli na bežkách, kedy palice tiež nezapichujete priamo pred seba, ale mierne do strán. Zároveň s krokom sa priťahujte rukou smerom dopredu. O palicu sa opierajte až do chvíle, kedy zabodnete druhú palicu. V tom okamihu nechajte „zadnú“ palicu vykĺznuť z ruky a visieť len na pútku. Palica potom znovu uchopíte potom, čo presuniete ruku dopredu k novému zabodnutiu pri ďalšom kroku. „Postrážte si, že pri chôdzi s palicami máte telo naklonené mierne dopredu, hlavu v predĺžení chrbtice a pohľadom smerujete nejakých dvadsať metrov vpred. Pri zdvíhaní paličiek vychádza pohyb z ramien a odraz vedie z pútka palice. Dôležité je nemať pri došliapnutí nohu v kolene rovnú, ale mierne pokrčenú, aby utlmila nárazy.”, poradila fyzioterapeutka Veronika Peterková v Českom rozhlase Hradec Králové. Ak chcete zvýšiť intenzitu tréningu, zrýchlite tempo chôdze.

Menšia záťaž pre kĺby na nohách

Pokiaľ budete správne používať palice, prenesiete pri chôdzi časť záťaže z nôh na svaly paží a oblasť ramien, vďaka čomu lepšie ochránite kĺby na nohách, vrátane členkov. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu je zaťaženie pohybového aparátu pri došliapnutí len nepatrne vyššie ako telesná hmotnosť, teda podobná ako pri státí. Oproti tomu pri behu je nápor na šľachy a kĺby približne 3× až 4× vyššie ako telesná hmotnosť. Nordic Walking teda zaťažuje kĺby výrazne menej ako beh.

Pri Nordic Walkingu môžete aj schudnúť

Chôdza s paličkami je nášmu telu veľmi prospešná. Patrí totiž aj medzi aeróbne aktivity, pri ktorých telo čerpá energiu najmä z tukov, vďaka čomu budete spaľovať účinnejšie ako chôdzou klasickou. Zapojením viacerých svalových skupín dôjde aj väčšiemu energetickému výdaju. Aby ste schudli, mali by ste chodiť trikrát až štyrikrát týždenne 40 až 60 minút na úrovni 65 percent vašej maximálnej tepovej frekvencie. Ak prispôsobíte aj váš jedálniček, výsledky by ste mali pozorovať už za 3 týždne.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.