Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

K základným úkonom hygieny bábätka patrí pravidelné kúpanie. Ako na to?

reklama:
K základným úkonom hygieny bábätka patrí pravidelné kúpanie. Ako na to?
K základným úkonom hygieny bábätka patrí pravidelné kúpanie. Ako na to? Foto: www.freepik.com

Novonarodené bábätká majú ešte nevyvinutý imunitný systém, a tak je v prvých týždňoch nevyhnutné dodržiavať dôkladnú hygienu, predovšetkým pravidelné kúpanie.

Aby ste predišli nepríjemnostiam a ochoreniam spôsobeným rôznymi baktériami, k základným úkonom hygieny bábätka patrí pravidelné kúpanie. Pre novorodencov je dôležitá vlastná vanička alebo kúpací vedierko – nepoužívajte vašu vaňu, v ktorej môžu zostávať zvyšky kože a ďalšie baktérie.

Ako často bábätko kúpať?

Zatiaľ čo niektorí rodičia kúpu denne – predovšetkým preto, aby si vytvorili rituál a dieťatku vštepili do pamäti správne návyky, iní kúpu každý druhý deň alebo podľa potreby. Aj odborníci hovoria, že stačí kúpať každý druhý deň. Pokiaľ sa rozhodnete nekúpať každý deň, mali by ste však bábätku každý večer aspoň umyť zadoček vrátane genitálií, najlepšie pod teplou tečúcou vodou, a tiež očistiť tvár (mäkkou detskou žinkou).

Kedy bábätko kúpať?

Keď z kúpania vznikne pravidelný rituál, ktorý si bude bábätko pamätať, lepšie sa mu bude zaspávať. Preto je najlepšie kúpať vždy večer pred dojčením a uspávaním. Počítajte však s tým, že čisté a voňavé bábätko sa po večernom dojčení obvykle znovu pokaká, a tak sa hygiena zadočku bude opakovať… Majte po ruke mokrú žinku či vlhčené detské obrúsky, alternatívou k nim môže byť vatový tampón alebo perlan namočený v detskom čistiacom oleji .

Pozor na kozmetiku

V prvých mesiacoch rozhodne nepridávajte do vaničky s vodou žiadne prípravky ako kúpeľové peny. Pokožka bábätiek je veľmi citlivá a mohla by na prísady reagovať alergicky alebo sa príliš vysušovať. Použiť môžete detské prírodné oleje (napr. mandľový), odvar z repíka alebo bylinné emulzie. Kúpeľové peny, detské mydlá a šampóny sa odporúčajú najskôr od pol roka veku.

Nezabúdajte na intímne miesta

Častou obavou rodičov je umývanie genitálií, teda aby bábätkám nijako neublížili. Intímnym miestam je však potrebné venovať obzvlášť veľkú pozornosť a ľahko, ale dôkladne umyť všetky záhyby. U dievčatka musíme dbať na to, aby sa zvyšky stolice nedostali do pošvy. A tiež sa snažíme predchádzať možným zrastom tým, že pri umývaní mierne odďaľujeme malé pysky od seba. Po vykúpaní všetky miesta dôkladne osušíme.

U chlapčeka starostlivo obmývame pindíka aj miešok. Medzi predkožkou a žaluďom sa hromadí biela látka (drobné kúsky mazu), ktorej sa hovorí smegma. Tú treba odstrániť, aby sa tu nedržali baktérie. Pri neodstraňovaní smegmy sa môže objaviť začervenanie a bolesť pindíka.

Vhodné pomôcky na kúpanie

 • detská vanička alebo vedierko
  ležadlo alebo sieťka na kúpanie
  teplomer do vody (teplota vody by mala byť 36-38 stupňov)
  žinka, buničinové štvorčeky, osuška (tetra)
  hrebienok na vlasy
  mlieko alebo olej po kúpaní a mastička na zapareniny
  detské vatové tyčinky na čistenie nosíka a uší

Kedy začať čistiť zúbky?

Prvý zúbok sa obvykle objaví okolo pol roka veku. Je nielen dôvodom na oslavu, ale aj signálom pre rodičov na zaobstaranie prvej detskej zubnej kefky. Detské zúbky by sa totiž mali čistiť hneď od ich prvého prerezania, aj keď sú zatiaľ v ústach napríklad len dva. Stav mliečnych zubov má vplyv na vývoj trvalého chrupu. Mamičky často zabúdajú na to, že materské mlieko je sladké. Obsahuje totiž laktózu, čo je aj cukor, ktorý je živnou pôdou pre baktérie a následne vznik zubného kazu.

Zatiaľ čo pri prvých prerezaných zúbkoch väčšinou stačí len utierať ich vlhkým obrúskom alebo použiť silikónový návlek na prst (tzv. „prsťáčik“) na čistenie a masírovanie ďasná, pri prerezaní viacerých zubov už je čas na kúpu spomínanej detskej kefky. Zubnú pastu môžete zaobstarať až neskôr, spočiatku stačí len kefka a voda.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.