Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo znamená necitlivosť a brnenie končatín? Tieto príčiny sú na vine

reklama:
brnenie ruky
Čo znamená necitlivosť a brnenie končatín? Tieto príčiny sú na vine Foto: depositphotos.com

Necitlivosť a mravčenie v končatinách môžu signalizovať mnoho stavov, od nedostatku vitamínov až po vážnejšie zdravotné problémy. Ako rozpoznať príčiny a kedy je čas vyhľadať lekársku pomoc?

Necitlivosť a mravčenie v rukách či nohách môže vyvolávať obavy. Často to môže byť znakom, že nerv, ktorý zásobuje danú oblasť, je dočasne oslabený alebo poškodený. Situácia sa zvyčajne normalizuje, akonáhle prestane pôsobiť tlak alebo iná príčina. Avšak, tieto symptómy môžu byť aj známkou vážnejších zdravotných problémov.

necitlivosť
Čo znamená necitlivosť a brnenie končatín? Tieto príčiny sú na vineFoto: depositphotos.com

Hlavné príznaky zahŕňajú:

  • Bolestivé mravčenie
  • Stratená citlivosti v postihnutých oblastiach
  • Cítite, že vaša koža je studená alebo naopak príliš teplá

Nedostatok vitamínov

Veľmi často za týmito problémami stojí nedostatok vitamínov B1, B2, B6, B12, a E. Nadmerný príjem vitamínov D a B6 tiež môže viesť k podobným symptómom.

vitamíny
Čo znamená necitlivosť a brnenie končatín? Tieto príčiny sú na vineFoto: depositphotos.com

Infekcie

Určité infekcie, ako herpes, pásový opar, či vážnejšie stavy ako HIV/AIDS, môžu byť tiež príčinou. V týchto prípadoch je často spojený aj pocit chladu alebo tepla na koži a občasné mravčenie.

Zranenia

Dlhodobá zlá pohybová aktivita, napríklad zdvíhanie ťažkých bremien, môže spôsobiť poškodenie nervov. Podobné symptómy má aj spinálna hernia. Je dôležité si uvedomiť, či ste nedávno nezažili náročný športový výkon, ktorý mohol viesť k zraneniu.

Alkohol a drogy

Alkohol môže viesť k poškodeniu nervov, známemu ako alkoholická neuropatia. Tiež environmentálne toxíny, ako olovo, arzén alebo ortuť, a niektoré lieky vrátane antibiotík a chemoterapie, môžu byť zodpovedné za neuropatické symptómy.

alkohol a drogy
Čo znamená necitlivosť a brnenie končatín? Tieto príčiny sú na vineFoto: depositphotos.com

Systémové ochorenia

Poškodenie pečene, onemocnenia krvi, hormonálne poruchy, diabetes a ďalšie môžu spôsobiť poruchy citlivosti. Navštívenie lekára a včasná liečba sú kľúčové.

Ďalšie dôvody

Mŕtvica alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy tiež môžu byť príčinou týchto symptómov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 21. marca 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.