Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako úzkosť ovplyvňuje naše telo? Nezanedbateľné fyzické symptómy

reklama:
Ako úzkosť ovplyvňuje naše telo?
Ako úzkosť ovplyvňuje naše telo? Nezanedbateľné fyzické symptómy Foto: www.freepik.com

Trpíte často bolesťami hlavy, nevolnosťou alebo zvýšeným srdcovým tepom? Možno za to môže úzkosť. Tento psychický stav neovplyvňuje len našu myseľ, ale má zreteľné fyzické prejavy. Poznajte päť typických symptómov a naučte sa, ako s nimi bojovať.

Úzkosť je jav, ktorý sa nevyhýba nikomu a v určitých fázach života si ju zažije každý z nás. Niektorí ľudia však bojujú s chronickou úzkostnou poruchou, ktorá je spojená s nepríjemnými fyzickými symptómami. Tento jav sa označuje ako psychosomatika, disciplína rozoberajúca vzťah medzi psychikou a telesným zdravím.

Či už ide o príležitostnú úzkosť alebo trvalé problémy, spoločníkom bývajú fyzické príznaky spôsobené nadbytočnou produkciou stresových hormónov, ako sú kortizol a adrenalin. Tieto hormóny vyvolávajú „boj alebo útek“ reakciu a spúšťajú symptómy ako zrýchlený tep, potenie a obmedzené dýchanie.

Detaily symptómov

Medzi časté fyzické problémy spojené s úzkosťou patria migrény, tenzné bolesti hlavy, kardiovaskulárne ťažkosti ako bolesti hrudníka a rýchly tep. Zároveň môžu nastať aj zažívacie problémy – od nadúvania po bolesti brucha. Taktiež úzkosť môže negatívne ovplyvniť imunitný systém zvýšenou produkciou kortizolu, čo môže viesť k častejším infekciám.

Hoci si možno nie vždy uvedomujeme, že prežívame úzkostný stav, fyzické symptómy nás môžu upozorniť na potrebu zaoberať sa naším psychickým zdravím. Ignorovanie dlhodobých úzkostí môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Je dôležité vyhľadať odbornú pomoc a nájsť efektívne spôsoby, ako tieto problémy riešiť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.